Lake Mutfak

Lake mutfak günümüzde çok sık karşılaştığımız bir terimdir. Lake mutfak terimi, mutfak dolaplarının yüzey boyama yani laklama işlemine verilen bir isimdir. Lake mobilya olarak bilinen mobilyaların mutfağa yerleştirilmesi ile mutfağa "Lake Mutfak" denir. Renkli mutfak isteyenler için kolay boyanılırlığı yönünden lake mutfak tercih edilebilir.

LAKE MOBİLYALAR NASIL OLUR?

Lake mobilyalar yapısı itibari ile renkli, ışıldayan, opak, ve kaplanmış olan bezenmiş kullanıma uygun eşyalardır. Bu mobilya sanatının kökeni Asya'ya, Çin ve Japonya'ya dayanır. Lake mobilyalarında lak suyu çoğunlukla ahşabın üzerine uygulansa da başka malzemelerin üzerine de uygulanabilir. Bu lak suyu lake mobilyaların ışıldayan rengini ve sertliğini verir.

LAKE KAPAK ÇEŞİTLERİ

Lake kapak diğer tüm lake mobilyalara uygulanan lak suyu gibi işlemler yüzünden oldukça dayanıklıdır. Çoğu mobilya malzemesine oranla her türlü savunmasız duruma karşı daha uzun kullanımlı olduğu da gayet açıktır. Lake kapak kullanıcılarının bu kapak türünü seçmesi ve her yerde sıklıkla kullanılan bir kapak türü olmasının sebebi de ilk öncelikle çoğu durumdan etkilenmeyen dayanıklılığa sahip olmasıdır. Lake kapakların üzerinde pürüz olmaz. Bu nedenle kullanımda daha şık bir görüntü yakalanır. Lake dolaplar her ortama uyum sağlayabilmektedir. Odada ya da diğer mobilyalarda değişiklik yapıldığı zaman lake kapağı söküp uyumlusu ile değiştirmek gerekmez. Çok kolayca boyanabilmektedir. Dayanıklılığı ve boyanmasının maaliyetinin az olması sebebiyle uzun zamanlı kullanılabilir. Bunlar lake kapağı kullanmak için mantıklı sebeplerdir.

MUTFAK ÇEŞİTLERİ

Mutfak çeşitleri, kullanılan malzeme ve mutfağın yapısı ile birkaç kola ayrılır. Çok detaya girilmeden bazı standart mutfak çeşitlerini bilmek gerekmektedir. Standart mutfak tipleri mutfağın şekline göre isimlendirilir. Genel olarak bu isimlendirmeler harflere benzetilir. Örneğin standart mutfak çeşitlerinden örnek vermek gerekirse:

KULLANIŞLI MUTFAK NASIL OLUR?

Kullanışlı mutfak, bir mutfakta bulunan tüm mobilyaların en kullanışlı olabileceği yerde olması ve ele ayağa dolaşmamasıdır. Doğru dizayn edildiğinde küçük mutfak bile oldukça kullanışlı hale gelebilir yani kullanışlı mutfak için büyük mutfak şart değildir. Kullanışlı mutfağın temel prensibi mutfakta bulunacak olan her alet ve eşyanın doğru yere konulmasıdır. Bu sayede hem kalabalık önlenebilir hem de mutfak işleri daha kolay yapılabilir. Kullanışlı mutfakta kalabalık önlenmek isterken mutfak aksesuarı da kaldırılmamalıdır. Mutfak aksesuarı mutfağa renk veren ve can katan bir maddedir. Ayrıca mutfak aksesuarı mutfak dekorasyonu için önemlidir.

SIK KULLANILAN MUTFAK MODELLERİ

Mutfak modelleri kendi içlerinde birçok kola ayrılabilirler. Bunlardan en sık kullanılanını ve en çok rağbet görenlerini sıralamak gerekirse:

Avantajları Nelerdir?

Dolaplarda kullanılan ve akrilik kapak malzeme açısından oldukça kaliteli bir yapıya sahiptir. Günlük kullanımda rahatlığının yanı sıra çizilmez özelliği en büyük avantajdır. Sizin seçeceğiniz akrilik renkleri dolaplarda ve kapaklarda uygulayabilmekteyiz. Bununla birlikte çok fazla parlak yüzeyi sevmeyenler için akrilik mutfak çeşitleri arasında mat renkli ürünlerimiz de mevcuttur. Mutfaklarınızda kullanacağınız dolaplardaki akrilik kapak temizliği son derece basit ve kolay olacaktır. Boya türlü ve melamin türlü kaplama seçenekleri olan akrilik kapaklar bu kaplamalarla güçlendirildiği için sağlam bir yapıya kavuşmaktadır. İç yüzü ve dış yüzü 2 mm kalınlığında kaplama olan akrilik kapaklar yurt dışından ithal edildiğinden fiyat olarak da biraz farklıdır.

LAKE MUTFAĞIN TEMİZLİĞİ

Lake mutfak ve mutfak dışında diğer lake mobilyaların temizliği oldukça önemlidir. Özellikle modern mutfak türünde sıkça karşılaşılan lake mutfak çeşidi temizliği zor olmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir mobilya türüdür. Bu mobilya türü temizlik esnasında yanlış malzeme kullanımı ile zarar görebilir. Lake mutfak mobilyaları temizlenirken ağır kimyasallara başvurulmamalıdır. Temizlik esnasında çoğunlukla başvurulan çamaşır suyu ve yağ sökücü lake mobilyalara kesinlikle sürülmemelidir. Çamaşır suyu beyaz lake mutfak mobilyalarını sarartabilir. Farklı renkteki lake mobilyaların da renginin atmasına sebep olur. Bu nedenle çamaşır suyu asla sürülmemelidir. Yağ sökücü dolapların tahriş olup soyulmasına neden olur. Sadece dolap değil tüm lake mobilyalar yağ sökücüden uzak tutulmalıdır. Lake mobilyanın evde karbonat ve sirkeyi karıştırarak silinmesi gerekmektedir. Buna istisna olarak beyaz sabun da olabilir. Lake mutfağın ömrü yapılan temizlikle doğru orantılıdır. Düzgün bir bakım ile lake mutfağın ömrü uzar. Lake mutfak dolabı mutfak dolabı temizliği ihmal edilmeden yapılmalı ancak rengi atacak derecede zorlanmamalıdır.

LAKE MUTFAKLA UYUMLU MUTFAK SERAMİĞİ

Mutfak seramik için oldukça elverişli bir ortamdır. Lake mutfak mobilyaları ile beraber renklerinin ve dokularının uyduğu seramikler mutfakta çekinilmeden kullanılabilir. Lake mutfak mobilyalarının özgürce istenilen renge cüzi bir miktar para ile boyatılabilecek olmasından dolayı yapılan tüm seramik işlemlerine de uyum sağlar. Modern evlerde sıkça karşılaşılan seramik, lake mutfak mobilyalarıyla da güzel bir uyum yakalıyor.

MUTFAK TADİLATI

Yeni ve zevklere daha çok hitap eden bazı mutfak modelleri ile mutfak tekrardan dekore edilebilir. Mutfakta köklü değişiklikler yapılırken bunun yanında ufak tefek değişiklikler de yapılabilir. Ancak mutfak tadilat sürecine alındıysa hatırı sayılır bir değişiklik yapılmalıdır. Lake mutfak sahipleri ya da lake mutfağa sahip olacaklar için bu durum daha zordur. Sert cilalı yapısı ile çizilmelere karşı dayanıksız olan lake mobilyalar özellikle de mutfak tezgahı değiştirecekler ya da mutfak boyatmak, mutfak büyütmek gibi köklü değişiklikler yapacak olan kişiler lake mobilyaları bu süre boyunca mutfağın dışında bulundurmalıdır. Aksi taktirde boyama yaparken damlayan boya lake mobilyanın komple boyatılmasına sebep olabilmektedir. Ya da bu tadilat sırasında çizilen lake mobilya çok zor kendine getirilebilir.

LAKE MUTFAĞIN FAYDALARI

Lake mutfak, her ne kadar çizilmelere dayanıksız olsa da pek çok duruma dayanıklıdır. Özellikle mutfak dolabı olarak kullanılabilecek lake dolaplar yemeklerden çıkan buharla zarar görmezler. Sıçrama gibi durumlarda silindiğinde zarara uğramazlar.

Lake mutfak modern bir görüntü sunar. Lake mobilyalar cilalanmış parlak görüntüleri ile klasik ya da nostaljik bir evdense günümüzde neredeyse çoğu mutfakta gördüğümüz modern ve modaya uygun görüntüyü sağlar. Bu nedenle kullanılabilecek güzel bir mobilyadır.

Lake mutfak her renge rahatça bürünebilir. Değişen diğer mobilya ve renklerine uyum sağlamak onun için zor değildir. Bu sayede bir eşya alınırken düşünülen diğer mobilyaların renklerine uyar mı sorusu ortadan kalkar. Alınan mobilyalara, bulunduğu ortama ya da mobilya sahibinin isteğine göre çok cüzi miktarlara boyatılabilmektedir.

LAKE MUTFAK MOBİLYALARI HANGİ MUTFAKLARDA KULLANILIR

Lake mutfak mobilyalarını kullanmak için evin ve mutfağın bir şeklinin olmasına gerek yoktur. Kişi zevkine göre her ev ve oda için bu mobilyaları rahatlıkla kullanabilir. Buna rağmen özellikle küçük evlerde tercih edilen amerikan mutfak, lake mobilyalar açısından daha tercih edilebilir bir mutfak türüdür. Lake mutfak standart mutfakları bile canlandırıp kullanışlı hale getirebilmektedir. Dolapları ve kapaklarının modernliği her evde ya da odada tercih edilebilir. Günümüz villa mutfağı modellerinde sıkça görülmesi ile de dikkat çeken bu mobilya türü, mutfak ile iç içe olan bireylerin hayatına renk katacaktır. Daha detaylı bilgi için mutfak dolabı yaptır bölümleri ziyaret edilebilir.

 
Fiorentemutfak.com bir markasıdır.